لایحه حمایت از بانوان ایرانی در دولت تصویب شد

آلودگی هوای ایران
آلودگی هوا در ایران، تهران پیشنهاد دو روز تعطیلی را داد
ژانویه 3, 2021
کاهش قیمت بیت کوین
کاهش قیمت بیت کوین به صورت چشمگیر در روزهای اخیر
ژانویه 6, 2021

لایحه حمایت از بانوان ایرانی در دولت تصویب شد

لایحه حمایت از بانوان در مقابل خشونت

دولت ایران لایحه ای جهت حفظ کرامت بانوان و حمایت از آنها در برابر خشونت تصویب نمود. بر اساس این لایحه، رفتاری که به دلیل نوع جنسیت، یا موقعیت یا نوع رابطه باعث ایجاد هر نوع آسیب یا ضرر به جسم، روان یا شخصیت و یا حیثیت شود. یا باعث ایجاد محرومیت از حقوق و آزادی های قانونی را به دنبال داشته باشد. خشونت محسوب می شود.

دولت ایران هدف از تصویب این لایحه را، حفظ کرامت بانوان و حمایت از آنان در مقابل خشونت عنوان کرده است.

در سال ۱۳۹۰ به دلیل وجود خلاء قانونی و آمار زیاد خشونت علیه زنان،‌معاونت امور زنان در خانواده در دولت آقای محمود احمدی نژاد به این نتیجه رسید. که برای حمایت از بانوان در جامعه به قانونی منسجم نیازمند است. در سال ۱۳۹۲ لایحه ای در این جهت زیر نظر معاون دولت آقای حسن روحانی، خانم شهیندخت مولاوردی تنظیم شد.

این لایحه با ۹۲ بند به مجلس وارد شد و در نهایت با ۵۸ ماده به تصویب رسید.

معصومه ابتکار در رابطه با این لایحه عنوان کرد:

حاصل تلاش ده ها حقوق دان، قاضی، مدیر و مقامات قوه مجریه و قضاییه. تقدیم بانوان شایسته و صبور ایرانی، لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت امروز پس از صدها نفر ساعت کارشناسی در دولت تصویب شد.

بر طبق این لایحه :

  • چنان چه مردی علی رقم تمایل زنی، با ارسال پیام ها و یا تصاویر نا متعارف به وسیله سامانه های مخابراتی. فضای مجازی و یا هر وسیله دیگری موجب آزار روحی یا روانی وی شود. به جزای نقدی درجه ۷ محکوم شده و اگر این پیام ها و تصاویر مستهجن باشد. به جزای نقدی درجه ۶ و در صورت تکرار به جزای نقدی درجه ۵ محکوم خواهد شد.
  • اگر مردی با علم به بیماری خود و امکان سرایت آن ، اقدام به رابطه جنسی با همسر خود نموده و باعث مرگ وی شود. جنایت عمدی تلقی شده. و به قصاص محکوم می شود.
  • چنانچه مردی همسر خود را از منزل مشترک خود بیرون نموده. و یا از ورود وی به منزل جلوگیری کند. به حبس یا جزای نقدی درجه ۷ محکوم خواهد شد.

نیروی انتظامی موظف شده واحد ویژه امنیت بانوان در کلانتری ها ایجاد نماید. و با استفاده از پلیس های زن و اختصاص کلانتری های ویژه نیروهای خود را برای شناسایی کانون های عمومی آسیب زا و پر خطر در حوزه خشوننت علیه زنان آموزش دهد.

وزارت آموزش مکلف شده برنامه هایی درسی و آموزشی برای دانش آموزان، مدرسان و والدین تدوین نماید. و با پایش مستمر دانش آموزان، دختران بی سرپرست و یا بدسرپرست یا در معرض خشونت و بازمانده از تحصیل را شناسایی نموده. و امکان آموزش آنها را در مراکز شبانه روزی فراهم نماید.

اتمام پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *