سربرگ‌های جعلی مطبوعاتی‌ها برای دریافت ارز ارزان
سربرگ‌های جعلی مطبوعاتی‌ها برای دریافت ارز ارزان
دسامبر 25, 2019
سگ‌ها نیز شمردن بلدند!
سگ‌ها نیز شمردن بلدند!
دسامبر 26, 2019

جزئیات خورشید گرفتگی ۵ دی

جزئیات خورشید گرفتگی ۵ دی
پیشبرد نیوز: روز پنجشنبه، پنجم دی‌ماه یکی از زیبایی‌های خلقت و پدیده‌های نجومی یعنی خورشید گرفتگی حلقوی که به حلقه آتش شهرت دارد از ساعت هفت صبح در آسمان اصفهان قابل رویت بود.

صبح روز پنجشنبه شاهد خورشیدگرفتگی حلقوی در منطقه خاورمیانه و خورشیدگرفتگی جزئی در ایران بودیم. خورشیدگرفتگی (کسوف) زمانی رخ می‌دهد که زمین، ماه و خورشید دقیقا در یک راستا قرار بگیرند و سایه ماه بر روی زمین بیافتد.

عضو کمیته علمی خانه نجوم ادیب اصفهان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره این پدیده نجومی اظهار داشت: خورشیدگرفتگی مذکور همزمان با طلوع خورشید یعنی ساعت هفت و سه دقیقه صبح در آسمان استان اصفهان قابل رویت است و در ساعت هفت و ۱۱ دقیقه به اوج خود می‌رسد.

مهدی اسحاقی با بیان اینکه در خورشیدگرفتگی حلقوی، ماه کل سطح خورشید را نمی‌پوشاند و لبه نازکی از خورشید، اطراف ماه دیده می‌شود، افزود: در اصفهان از دید ناظران در زمان اوج خورشیدگرفتگی، حدود ۷۷ درصد از سطح خورشید، تاریک دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه ساعت هشت و ۲۲ دقیقه خورشیدگرفتگی از بین می‌رود و سایه ماه از خورشید خارج می‌شود، گفت: شرایط مساعدی برای رصد این پدیده نجومی در اصفهان وجود دارد و به علاقه‌مندان توصیه می‌شود که در پشت‌بام ساختمان‌های بلند از سمت شرق و خط مرزی افق آن را مشاهده کنند.

این کارشناس اخترشناسی با اشاره به اینکه همه مراحل خورشیدگرفتگی در ایران قابل رویت نیست، افزود: بهترین مکان برای رصد این پدیده در ایران، جزیره‌های خلیج فارس از جمله سیری است که تا ۹۰ درصد خورشیدگرفتگی در آنجا از دید ناظر زمینی دیده می‌شود.

اسحاقی با اشاره به اینکه در خورشیدگرفتگی حلقوی، آسمان به‌طور کامل تاریک نمی‌شود، تصریح کرد: این یکی از زیباترین پدیده‌های نجومی است که به آن حلقه آتش می‌گویند.

وی خاطرنشان کرد: این پدیده پنجشنبه صبح به وقت ایران از ساعت ۶ صبح از عربستان شروع می‌شود و پس از عبور از جنوب خلیج فارس، عمان و اقیانوس هند در شرق اندونزی پایان می‌یابد.

این کارشناس با بیان اینکه درصد خورشیدگرفتگی مذکور در نقاط مختلف ایران تفاوت دارد، اضافه کرد: هرچه از شمال به مرکز و جنوب کشور حرکت کنیم، درصد بیشتری از این پدیده قابل مشاهده است به‌عنوان مثال در تهران ۶۶ درصد، اصفهان ۷۷ درصد و شهرهای جنوبی ۸۷ درصد می‌باشد.

اسحاقی به علاقه‌مندان نجوم تاکید کرد که به هیچ عنوان با چشم غیر مسلح این پدیده را مشاهده نکنند بلکه عینک‌های مخصوص را به چشم بزنند.

خورشیدگرفتگی‌ فردا، با توجه به اینکه فاصله ماه با زمین به کمترین مقدار خود ‌رسیده و به صورت کامل در میان خورشید و زمین قرار گرفته و در یک راستاست و نورخورشید در اطراف ماه دیده می‌شود، حلقوی نامیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *